15 دی 1397

آموزش بازی های دبستانی

مولف:   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
3/8

آموزش بازی های دبستانی

به منظور افزایش کارایی و بالا بردن دقت و تمرکز و رفع کسالت و خستگی ناشی از یکنواخت بودن فضای آموزشی کلاس درسی، بهتر است در حین آموزش، بازی هایی برای کودکان ترتیب دهیم تا با دقت و حوصله بیشتری در زمان آموزش در کلاس حاضر باشند.به این ترتیب می توانیم از حداکثر توانایی های دانش آموزان استفاده کنیم.چند بازی که برای این منظور در نظر گرفته شده است به ترتیب زیر معرفی خواهد شد:

 

           بازی قایم موشک:

ابتدا 35 کارت تصاویر را روی میز کار خود قرار دهید.سپس 6 تشتک پلاستیکی رنگی که با رنگهای تاس هماهنگ است بر روی 6 تصویر قرار می دهیم و مطمین می شویم که تمامی بازیکنان این مراحل را به دقت نگاه می کنند.در ادامه، هر یک از بازیکنان تاس رنگی را پرتاب کرده و با توجه به رنگ تاس ، اگر بتوانند حدس بزنندکه زیر تشتک پلاستیکی همان رنگ، چه تصویری است آن کارت را برای خود برداشته و تشتک پلاستیکی را بر روی تصویر دیگری قرار می دهد.ولی اگر اشتباه حدس بزند باید تشتک پلاستیکی را بر روی یک شکل دیگر قرار داده و نفر بعدی تاس را بیاندازد.برنده این بازی کسی است که کارتهای بیشتری را جمع کرده باشد.

هدف این بازی:

 این بازی باعث تقویت حافظه ی کوتاه مدت، آموزش فعالیتهای گروهی و شناخت رنگها می گردد.

 

دو مینوی رابطه:

این بازی از 28 قطعه کارت تشکیل شده که بر روی هر کارت 2 شکل نمایش داده شده است.بازیکنان این کارتها را باید با توجه به رابطه ی هر شکل با شکل بعدی به دنبال هم بچینند.

همچنین می توان از بازی مشابه آن یعنی دو مینوی اعداد ، کلمات و.... نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، در دومینوی اعداد(عدد چین)،روشی بسیار آسان و جالب برای یادگیری عملیات ریاضی ابداع شده است.در این بازی نیز، هر کارت از دو قسمت تشکیل شده است.در یک طرف مساله ی ریاضی آورده شده  و در طرف دیگر، پاسخی برای یک مساله ریاضی دیگر.بازیکنان باید برای هر یک از مسایل ریاضی در بین کارتهای خود جواب مناسبی را پیدا کرده  و در جلوی سوال مورد نظر خود قرار دهند. هر بازیکن که کارتهای خود را زودتر تمام کند، برنده بازی خواهد بود.

هدف این بازی ها:

شناخت اشیا، موجودات و یا اعداد و درک ارتباط بین آنها

رشد مهارت کلامی و افزایش اطلاعات عمومی

پرورش دقت دید و سرعت عمل

پرورش تفکر منطقی

 

بازی گرداگرد:

در این بازی که از چند کارت دایره ای شکل تشکیل شده است ، سه کلمه بر روی رنگهای مختلف به صورت جدا از هم و متشکل از حروف آن کلمه نوشته شده است که بازیکنان باید با چسباندن درست این حروف پشت سر هم ، کلمه مورد نظر را تشخیص دهند.این بازی در رفع مشکلات خوانش نیز بسیار موثر است.

هدف این بازی:

افزایش تمرکز و مهارت ساخت کلمات

 

بازی هفت رنگ:

این بازی از 36 کارت بازی و 6 عدد کارت آفتاب پرست تشکیل می شود.کارتها بین بازیکنان پخش می شود.هر کدام از بازیکنان به ترتیب کارتها را می اندازند. هر وقت تعداد رنگها به 4 یا بیشتر رسید، بازیکنان با اعلام آن می توانند آن کارت را بردارند. بازیکنی برنده است که  تعداد کارتهای به دست آمده اش بیشتر باشد، نکته ی مهم اینکه، باید هرچه سریعتر کارت مورد نظر را پیدا کنید.3 ویژگی مهم بر روی کارتهای بازی وجود دارد.زمانی که می خواهید با سرعت زیاد رنگ نوشته را بارنگی که نوشته به آن اشاره می کند و رنگ آفتاب پرست وسط کارت را با آن چیزی که در ذهن شماست،هماهنگ سازید ذهن شما دچار چالش خوبی خواهد شد.این بازی به 8 روش مختلف و جالب قابل انجام است.

هدف این بازی

افزایش هوش و بالا بردن تمرکز

 

بقاپ و ببر:

این بازی از 5 مهره و تعدادی کارت تشکیل شده که روی هر مهره یک شکل با رنگ خاصی مد نظر است. هنگامی که کارتها بین بازیکنان پخش می شود و به ترتیب کارتها را روی میز قرار می دهند بازیکنان باید دقت کنند اگر کارت مورد نظر کاملا شبیه یکی از مهره ها بود پاسخ صحیح همان کارت است ، در غیر این صورت باید رنگ و شکل کارت های مورد نظر را از بین مهره های موجود حذف کنند و پاسخ شکل و رنگی که مانده است می باشد.

هدف این بازی:

درگیری نیمکره ی راست و چپ ذهن

افزایش سرعت عکس العمل، هوش و تمرکز

تقویت حافظه ی کوتاه مدت

تصمیم گیری منطقی

آموزش بازی گروهی

 

بازی تطابق شکل ها( تیز بین حیوانات):

           این بازی شامل تعدادی کارت است که شکل های مختلفی از حیوانات با رنگها و اندازه های مختلف روی آن می باشد.کارتها پس از تقسیم بین                 بازیکنان، به ترتیب روی میز قرار می گیرند، بازیکنی که سریعتر شکل مشترک بین دو کارت را اعلام کند برنده ی بازی است.

 

            هدف این بازی:

            افزایش دقت و تمرکز

           افزایش سرعت عمل

           شناخت رنگها و حیوانات

تعداد مشاهده (1218)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "آموزش بازی های دبستانی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید