5 اسفند 1396

چرا نبايد مدام به دخترمان بگوييم قشنگ است؟

مولف:   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

وقتي به‌طور مكرر درباره ظاهر دخترمان اظهار نظر كنيم و  زيبايي صورتش را تحسين كنيم، اين پيام را به او مي‌دهيم كه ظاهرش مهم‌ترين و قابل اعتناترين ويژگي اوست.

شايد تكرار چيزهايي شبيه به اين‌ها:

خيلي قشنگي!

امروز خوشگل شدي!

تعريف و تمجيدهايي عادي، گذرا و بي‌ضرر به نظر برسد اما اين دست اظهارات ممكن است در درازمدت اثري مخرب بر شخصيت دختران و تعريف آن‌ها از هويت‌شان داشته باشد.

ولي چرا؟

در دنياي امروز كه همه چيز مبتني بر تصوير است، تأكيد بر ظاهر، بدن و لباس دختران و ستايشِ سطحي زيبايي ظاهري‌شان، اين باور را در آن‌ها تقويت مي‌كند كه تصوير «همه‌چيز» است، ظاهر زنان مهم‌تر از هر چيز ديگري‌ست و بر تفكر، هويت و باورهاي آن‌ها مقدم است.

 پس به دخترهايمان چه بگوييم؟

به‌جاي اين كه درباره ظاهرشان اظهار نظر كنيم، به كارها و رفتارهايشان  اشاره كنيم و بپرسيم به چه چيزهايي علاقه‌مندند. به‌جاي اين كه به آن‌ها بگوييم دختر خوبي هستند، از كيفيت‌هاي قابل توجه در شخصيت‌شان بگوييم، مثل اينكه چه‌قدر صبور و كوشا هستند يا چه مهارت بالايي در خوب گوش كردن دارند.

همچنين، به‌جاي اظهارنظر درباره بايدها و نبايدهاي رفتار مناسب براي دختران، مهارت بيان ايده‌ها و ديدگاه‌هايشان را در آن‌ها تقويت كنيم و به آن‌ها بگوييم اينكه با شجاعت نظر مي‌دهند چه‌قدر تحسين‌برانگيز است. يك گردش زباني ظريف تضمين مي‌كند كه دختران نوجوان با آمادگي بيشتري به دنياي بزرگسالي وارد مي‌شوند.

تعداد مشاهده (142)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "چرا نبايد مدام به دخترمان بگوييم قشنگ است؟"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید