5 اسفند 1396

طرح درس علوم در دوره پيش دبستان نيكا

مولف:   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

امروزه روانشناسان بر اين عقيده اند كه در رشد و يادگيري انسان مراحل زماني حساسي وجود دارد، به طوري كه تمرين و آموزش بايد در يك زمان معين و مشخص صورت گيرد و با توجه به اينكه حدود۸۰ درصد شخصيت كودك در ۶ سال حيات اوليه او شكل مي گيرد اهميت آموزش و پرورش كودكان در پيش دبستاني آشكار مي شود.

در اين دوره كودك براي اولين بار به طور وسيع از تحرك و استقلال خويش بهره مي‌گيرد و نقش نهاد خارج از محيط خانواده در رشد، پرورش و يادگيري كودك اهميت مي يابد.

 در "دپارتمان پيش دبستان نيكا" براي رشد و شكوفايي استعدادهاي نوآموزان برنامه‌هايي استوار وجود دارد كه محيطي مناسب براي رشد هوشي، كلامي، اجتماعي، عاطفي و جسمي كودك فراهم آورده و توانايي حل مسائل خلاق را در كودكان تقويت مي كند. در برنامه هفتگي دپارتمان پيش دبستان نيكا براي دستيابي به اين اهداف يكي از كارهاي انجام شده در نظر گرفتن "زنگ علوم" مي باشد.

به طور كلي،درس علوم به نوآموزان كمك مي‌كند كه بياموزند چگونه مشاهده كنند، اطلاعات را جمع‌آوري نموده ، نتايج را تفسير نمايند و تفكرشان را درباره ايده‌ها و اتفاقاتي كه در زندگيشان با آن روبرو مي شوند، بازگو نمايند.

يكي از سرفصل هاي آموزشي در درس علوم، آشنايي مقدماتي با توانايي اندام هاي مختلف بدن انسان مي باشد كه در اين بخش نوآموزان با اعضاء بدن انسان، حواس پنج گانه و كاربرد هريك از آنها آشنا مي شوند.

 نوآموزان پيش دبستاني، ماكت، روزنامه ديواري وفايلهاي پاورپوينت تهيه شده را به كلاس آورده و درباره هريك از بخش هاي بدن انسان به مدت پنج دقيقه صحبت كردند.

اهداف كلي اين طرح به شرح ذيل مي باشد:

 افزايش مهارت هاي شناختي:

حافظه: تقويت حافظه ي كوتاه مدت، به ياد سپاري ، افزايش حافظه ي بلند مدت و يادآوري

توجه: متمركز كردن توجه خود به موضوع (محرك) مورد نظر و عدم توجه به رويدادهاي در حال وقوع (محرك هاي محيطي) ديگر

 تقويت زبان آموزي:

افزايش گنجينه ي لغات

يادگيري كاربرد درست و بجاي زبان

آشنايي و استفاده درست قواعد دستوري زبان

خلاقيت در توليد گفتار (داستان سازي).

تعداد مشاهده (173)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "طرح درس علوم در دوره پيش دبستان نيكا"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید